Co zabrać na spływ kajakowy?
Co znajdziesz w poście?
- Co zabrać na spływ kajakowy jednodniowy?
- Lista rzeczy na jednodniowy spływ
- Podsumowanie przed spływem jednodniowym
- Spływ kajakowy wielodniowy – co zabrać?
- Podstawowy ekwipunek kajakarza
- Akcesoria do biwakowania
Co zabrać na spływ kajakowy jednodniowy?
Jeśli po raz pierwszy wybierasz się na jeden z naszych spływów kajakowych Wdą, to możesz zadawać sobie pytania, jak przygotować się do takiej wycieczki. Jakie przedmioty są niezbędne podczas tego rodzaju wyprawy? To najczęściej pojawiające się pytania ze strony naszych nowych kajakarzy.
Całe szczęście – spływ jednodniowy, to maksymalnie 7 godzin spędzonych na rzece Wdzie. Jest to czas, przez który każdy może się zrobić głodny, ale nie trzeba się nadmiernie zabezpieczać jeśli chodzi o prowiant. W związku z tym, chcąc uspokoić samych kajakarzy, jak i pomóc organizatorom w lepszym poinformowaniu grupy, przygotowaliśmy ten wpis.
Lista rzeczy na jednodniowy spływ
Oto nasza lista podpowiedzi skonstruowana na bazie wieloletnich doświadczeń w obsługiwaniu spływów.
- Plan trasy i mapy. Trasę spływu należy zaplanować wcześniej. Zasięgnij rady znajomego, który wcześniej pływał daną trasą lub właścicieli wypożyczalni kajaków. W terenie przyda Ci się dokładna mapa (rekomendujemy korzystanie z map o skali co najmniej 1:60 000). Dzięki niej będziesz się orientował, gdzie aktualnie przebywasz, ale też dowiesz się więcej na temat samej okolicy. Jeśli zorganizujesz spływ w firmie Kajaki Sękowski, otrzymasz od nas elektroniczną wersję Karty Spływu, na której sprawdzisz położenie ważnych punktów przy trasie. Możesz ją łatwo udostępnić uczestnikom spływu w formie linków. Jeśli jesteś przywiązany do mapy analogowej, proponujemy Ci zakup papierowej, wodoodpornej mapy całego szlaku w cenie 15 PLN za sztukę. Są dostępne w naszej wypożyczalni.
- Lista kontaktów. Jeśli jesteś organizatorem spływu, przygotuj listę kontaktową. Umieść na niej swój numer telefonu, numery telefonów wszystkich uczestników spływu i numery kontaktowe właścicieli wypożyczalni. Roześlij listę do wszystkich uczestników i poproś, aby każdy miał przy sobie jej kopię. Może być ona potrzebna w przypadku zmiany planów grupy lub w różnych nieprzewidzianych sytuacjach.
- Wyposażenie kajaka
- Kamizelka ratunkowa – obowiązkowe wyposażenie dla nieumiejących pływać. Wypożyczysz ją razem z kajakiem w wypożyczalni.
- Wodoszczelne opakowania
- Wodoszczelne opakowania na bagaż. Istnieją specjalne worki oraz beczki wodoszczelne przeznaczone do pakowania bagażu na spływy. Możesz je kupić w wielu sklepach sportowych lub wypożyczyć w naszej wypożyczalni. Szczegółowy opis znajdziesz u nas na stronie w zakładce ze sprzętem i dostępnymi akcesoriami na kajak. Pomogą one chronić Twoje rzeczy przed zachlapaniem. Jeśli natomiast nie dysponujesz specjalistycznymi opakowaniami i nie chcesz wypożyczać sprzętu, możesz zastąpić je grubymi workami PCV o odpowiedniej wielkości.
- Wodoszczelne etui na telefon, aparat i dokumenty. Telefon komórkowy, pieniądze czy dokumenty muszą być jeszcze bardziej chronione przed wpływem wody i zatonięciem. Umieść je na czas spływu w specjalnym etui i trzymaj zawsze przy sobie. Etui takie kupisz w sklepach sportowych lub sklepach internetowych. Ostatecznie może sprawdzić się też hermetyczne pudełko na śniadanie.
- Odzież i dodatki
- Podstawowy komplet ubrań – założysz go na spływ. Powinny to być wygodne, sportowe rzeczy z szybkoschnącego materiału. Weź takie ubrania, których nie będzie Ci szkoda – zawsze mogą ulec drobnym zniszczeniom, np. rozdarciom przez gałęzie
- Zapasowy komplet ubrań – na wypadek zachlapania tych, w których akurat jesteś
- Kurtka lub peleryna przeciwdeszczowa – na wypadek deszczu
- Polar – na wypadek ochłodzenia
- Strój kąpielowy/kąpielówki
- Ręcznik kąpielowy
- Czapka z daszkiem
- Okulary przeciwsłoneczne
- Obuwie
- Sportowe buty do chodzenia w wodzie. Niektóre odcinki rzek, ale także plaże jezior bywają kamieniste lub znajdują się w nich śmieci (kapsle, kawałki szkła). Buty pomogą Ci ochronić stopy, gdy będziesz brodził w wodzie wsiadając do kajaka lub podczas przenoszenia go przy przeszkodach. Buty do wody możesz kupić w każdym większym sklepie sportowym lub przez internet. Możesz również użyć nienoszonych trampek (takich, których nie będzie żal zamoczyć).
- Kosmetyki i środki higieny osobistej
- Krem z filtrem UV – przyda się w słoneczne dni, bowiem nad wodą łatwiej jest się opalić, a co za tym idzie, nietrudno o poparzenia. Filtr powinien być wyższy niż ten, którego używasz zazwyczaj – nad wodą łatwiej o poparzenie skóry silnym słońcem.
- Chusteczki higieniczne. Pozwolą łatwo utrzymać czystość.
- Podręczna apteczka
- Środek na komary i kleszcze. Uwielbiają one sąsiedztwo zbiorników wodnych, dlatego na spływach możesz spodziewać się ich towarzystwa.
- Żywność
- Jedzenie – jego ilość dopasuj do długości trasy. Na pewno przyda Ci się suchy prowiant (kanapka, baton lub inne ulubione przekąski, które pozwolą Ci one uzupełnić energię w razie nagłego spadku sił).
- Napoje – uzupełniaj płyny. W ciepłe dni miej przy sobie wodę, w chłodniejsze zabierz też termos z ciepłą herbatą.
- Pieniądze w gotówce. Większość tras spływowych biegnie przez okolice, w których nie ma zbyt wielu sklepów spożywczych. Jeśli już jakieś napotkasz, to są zazwyczaj małe, mają dość ograniczoną ofertę i nie można w nich płacić kartą.
- Akcesoria sportowe
- Lornetka. Mała i poręczna, przyda się do obserwowania zwierząt czy podziwiania odległych widoków.
- Akcesoria do biwakowania
- Saperka. Przyda się do zachowania czystości w miejscach biwakowania lub gdy trzeba będzie zakopać odpadki biodegradowalne (ogryzki po jabłkach, skórki owoców – łatwo i szybko się rozłożą). Saperkę kupisz w sklepach ze sprzętem turystycznym i sportowym. Z kolei plastik, puszki, szkło i papier zabierz do kajaka i wyrzuć w wypożyczalni do odpowiednich zbiorników.
Podsumowanie przed spływem jednodniowym
Ostatnie, co warto zabrać na jednodniowy spływ, to dobry humor i wyobraźnia. Nie ma najmniejszego powodu, aby bać się wyprawy. Jeśli mimo tego ktoś z Twojej grupy nadal odczuwa dyskomfort związany z wyjazdem, poleć mu ten artykuł. Wiedza na temat tego, jak się przygotować, obniży poziom stresu i pozwoli na cieszenie się pięknem przyrody a także na łatwiejsze rozwiązywanie problemów w razie ich wystąpienia.
Materiały do pobrania
Poniżej znajdziesz skróconą listę rzeczy na jednodniowy spływ kajakowy.
Spływ kajakowy wielodniowy – co zabrać?
Spływ kajakowy wielodniowy może rodzić masę pytań w głowach tych, którzy jeszcze na nim nie byli. Co zabrać na taki spływ? Na co zwrócić uwagę pakując swój bagaż? Poniżej nasze praktyczne porady, które pomogą Ci się dobrze przygotować do tego rodzaju wycieczki.
Spływ kajakowy wielodniowy, to nieco większe przedsięwzięcie, niż kilkugodzinny opisany tutaj spływ Czarna Woda – Czarne. Bagaż zwiększa się z liczbą dni, które planujemy spędzić na spływie. Przed rozpoczęciem pakowania weź pod uwagę aktualną porę roku oraz prognozy pogodowe. Pamiętaj też o tym, że kajak ma ograniczone miejsce na bagaż. W przypadku kajaku dwuosobowego jest to 130 litrów łącznie, czyli na jedną osobę przypada 60 litrów (tyle ile ma jeden duży plecak ze stelażem). No chyba, że tak zaplanowałeś spływ, że bagaże przyjadą na kolejne miejsca biwaków samochodem – wtedy miejsca masz nieco więcej. Jednak tutaj zdecydowanie zalecamy zdroworozsądkowy minimalizm.
Podstawowy ekwipunek kajakarza
Na spływ wielodniowy zabierasz dokładnie te same przedmioty, co na spływ jednodniowy – i trochę więcej. Oto pełna lista rekomendowanego przez nas wyposażenia:
- Plan trasy i mapy
- Lista kontaktów
- Wyposażenie kajaka
- Kamizelka ratunkowa
- Wodoszczelne opakowania
- Wodoszczelne opakowania na bagaż
- Wodoszczelne etui na telefon, aparat i dokumenty
- Odzież
- Podstawowy komplet ubrań
- Zapasowy komplet ubrań – może być ich kilka
- Kurtka lub peleryna przeciwdeszczowa
- Polar
- Strój kąpielowy/kąpielówki
- Ręcznik kąpielowy
- Nakrycie głowy – czapka z daszkiem lub chusta
- Okulary przeciwsłoneczne
- Bielizna osobista
- Ubrania na biwak – grubszy sweter lub bluza polarowa na zimne wieczory, ciepłe spodnie, bielizna nocna
- Obuwie
- Sportowe buty do chodzenia w wodzie
- Obuwie na biwak – buty na zmianę, do przemieszczania się po biwakowisku
- Kosmetyki i środki higieny osobistej
- Krem z filtrem UV
- Chusteczki higieniczne – w większej ilości niż na spływ jednodniowy
- Podstawowe kosmetyki – kosmetyk do mycia (żel, balsam, mydło), pasta do zębów, dezodorant, balsam nawilżający do skóry, ew. płyn do higieny intymnej. W największych drogeriach kupisz kosmetyki w małych opakowaniach przeznaczone na krótkie podróże (lub same opakowania, do których przelejesz swoje ulubione produkty)
- Przedmioty higieny osobistej – ręcznik, grzebień lub szczotka do włosów, szczoteczka do zębów
- Podręczna apteczka
- Środek na komary i kleszcze
- Maść na ukąszenia owadów
- Plastry
- Bandaże
- Woda utleniona
- Środek przeciwzapalny/przeciwgorączkowy
- Lekarstwa na bóle brzucha i biegunkę
- Wapno
- Zestaw do wyciągania kleszczy
- Zapas leków, które regularnie stosujesz
- Żywność
- Jedzenie – w przypadku wielodniowych spływów kajakowych Wdą wystarczy zrobić zapasy na dwa pierwsze dni spływu, a w miarę bieżących potrzeb dokupować żywność w lokalnych sklepach spożywczych, które znajdują się na trasie spływu (za dużo żywności może stanowić niepotrzebne obciążenie dla kajaka). Najlepiej kupować produkty, które się szybko nie zepsują, zwłaszcza podczas upałów. Dobrym pomysłem mogą być zupy instant, które nie zajmują dużo miejsca w bagażu i są łatwe do przygotowania
- Napoje – woda do picia w zapasie na dwa pierwsze dni spływu (około 3 litrów na każdego członka spływu)
- Pieniądze w gotówce
- Akcesoria sportowe
- Lornetka
- Bezpalcowe rękawiczki rowerowe – mogą przydać się przy dłuższym i intensywnym wiosłowaniu, gdyż pozwolą Ci ochronić dłonie przed powstawaniem odcisków.
- Akcesoria do biwakowania
- Saperka
- Namiot o niedużych wymiarach – np. typu iglo
- Śpiwór – dostosowany do aktualnych warunków pogodowych
- Karimata lub niezbyt gruby materac dmuchany
- Latarka wodoodporna
- Turystyczna butla gazowa z palnikiem – przyda się podczas biwakowania (upewnij się, że w danym miejscu możesz użyć otwartego ognia)
- Zapalniczka lub krzesiwo
- Kilka metrów linki, klamerki
- Naczynia do gotowania – garnek, lub kociołek
- Naczynia do spożywania posiłków – menażka, kubek metalowy, sztućce turystyczne składane
- Pojemnik na wodę o objętości od 2 do 5 litrów
- Siekierka/toporek – do cięcia zebranego suszu na ognisko
- Scyzoryk
Materiały do pobrania
Poniżej możesz pobrać skróconą listę rzeczy do zabrania wraz ze wskazówkami na spływ kajakowy wielodniowy.
Mamy nadzieję, że odpowiedzieliśmy na wszystkie Twoje pytania i wątpliwości związane z udziałem w spływie. Jeśli jeszcze coś jest dla Ciebie niejasne, napisz do nas pod adres e-mail: kontakt@kajakisekowski.pl lub zadzwoń: +48 501 057 550
Poznaj pełną ofertę spływów kajakowych Wdą. Wybierz interesującą Cię trasę. Zobacz, jak Bory Tucholskie wyglądają z perspektywy kajaka.