Kajaki Sękowski

Kajaki Sękowski

Spływy kajakowe rzeką Wdą. Rodzinnie od przeszło 13 lat.

  • Spływy
  • O nas
  • Sprzęt
  • Kontakt
  • Zadzwoń
Teraz czytasz:
Pierwszy spływ kajakowy. Sterowanie kajakiem i bezpieczne wsiadanie.

Pierwszy spływ kajakowy. Sterowanie kajakiem i bezpieczne wsiadanie.

Sabina Sękowska , 29 kwietnia 2021

Co znajdziesz w poście?

  1. Jak bezpieczne wsiadać do kajaka?
  2. Jak poprawnie trzymać wiosło?
  3. Jak sterować kajakiem na jeziorze?
  4. Jak sterować kajakiem na rzece?
  5. Jaka trasa będzie odpowiednia na pierwszy spływ?

Jesteś już zdecydowany na pływanie kajakiem i wybrałeś trasę spływu. Zanim jednak zaczniesz wiosłować, ustal, która ręka jest prawa, a która lewa. To wcale nie jest żart. Kłopot z poprawnym określeniem ciała jest dość częsty i występuje na przykład u osób ze skrzyżowaną lateralizacją. Nieco więcej czasu zajmuje im też nauczenie się ruchów, które wymagają koordynacji obydwu stron ciała a do tego jeszcze współpracy z drugą osobą – co ma znaczenie właśnie przy wiosłowaniu.

Mężczyzna zastanawiający się na tym jak steruje się kajakiem.

Dlatego, gdy już zdecydujesz się na spływ, dowiedz się więcej o kwestiach technicznych związanych z pływaniem kajakiem. Odpowiednia technika wiosłowania oraz obserwowanie wody zapewnią Ci bezpieczny przebieg spływu.

Jak poprawnie wsiadać do kajaka.

Pamiętaj, aby nie wsiadać do kajaka częściowo stojącego na brzegu. Kajak będzie niestabilny, łatwo wychylający się na boki. Można go uszkodzić lub doprowadzić do wywrotki już na starcie.

Najłatwiej wsiąść do kajaka, gdy brodzisz po dnie (dlatego w tekście Co zabrać na spływ rekomendujemy zabranie sportowych butów do wody). Kajak ustaw na wodzie, wzdłuż brzegu rzeki, dziobem pod prąd. Jako pierwsza wsiada osoba siedząca z tyłu, gdyż to ona będzie sterowała kajakiem. Druga osoba przytrzymuje kajak, a gdy jej towarzysz/towarzyszka już siedzi, może zacząć wsiadanie.

Aby wsiąść, lekko obniż środek ciężkości ciała i chwyć rękoma burtę kokpitu. Prawą ręką – z prawej strony, lewą – z lewej. W ten sposób ustabilizujesz kajak. Wsuń jedną nogę, stawiając ją pośrodku kajaka, na jego osi. Następnie usiądź na siedzisku, a potem przełóż drugą nogę przez burtę kajaka.

Możesz też pomóc sobie wiosłem, układając je w poprzek kokpitu, z jego przodu. Pochylając się do przodu, chwyć dłońmi równocześnie wiosło oraz obręcz kokpitu po lewej i po prawej stronie. Następnie wstaw jedną nogę do kajaka, usiądź na siedzisku i przełóż drugą nogę do środka.

Kajakarz wsiadający do kajaka znajdującego się na rzece.

Prawidłowe trzymanie wiosła.

Poprawna technika wiosłowania jest podstawą bezpiecznego przebiegu spływu. Sprawia ona też, że spływ staje się przyjemnym relaksem, a nie obciążeniem dla organizmu.

Aby wiosłowanie nie stanowiło zbytniego wysiłku, warto je wykonywać w odpowiedni sposób. Zacznij od odpowiedniego uchwycenia wiosła. Rozstaw ramiona i podnieś wiosło nad głowę. Jeśli trzymasz je poprawnie, pomiędzy Twoim lewym i prawym przedramieniem tworzy się kąt prosty. Taki sam układ przedramion powinieneś zachować podczas wiosłowania.

Kajakarz trzymający wiosło nad głową pod kątem 90 stopni.

Wybór techniki wiosłowania zależy od rodzaju wód, którymi płyniesz. W naszym wpisie skupimy się na jeziorach i rzekach – gdyż takie trasy spływów obsługujemy w wypożyczalni Kajaki Sękowski.

Pływanie kajakiem po jeziorze.

Dla niedoświadczonych osób pływanie nawet po gładkim jeziorze może okazać się nie lada wyzwaniem. Tu najbardziej przydatna będzie umiejętność pływania na wprost. Na rzece przydaje się ona również, ale w dużo mniejszym stopniu.

Kiedy wsiądziesz do kajaka na brzegu jeziora, poczujesz moment, w którym woda zacznie unosić łódkę. Wtedy rozpocznij wiosłowanie. Na jeziorze (np. Wdzydzkim) staraj się utrzymać dziób kajaka prostopadle do linii fal, nie równolegle.

Płyń na wprost, ciągnąc wiosłem od dziobu do tyłu (rufy) kajaka. Do nadania kierunku wystarczy silniejsze wiosłowanie z jednej strony. Na dużym akwenie ważne jest, aby te pociągnięcia były równe, miarowe, ewentualnie z niewielką korektą. Przy pływaniu na wprost nie tylko ramiona napędzają kajak – pomaga także cały tułów. Zwracaj jednak uwagę, aby środek ciężkości ciała nie wychylał się poza obrys łódki. Pamiętaj, też że kajak obciążony ekwipunkiem jest też trudniejszy w sterowaniu.

Kajakarz wiosłujący mocniej z jednej strony

Kończąc spływ na jeziorze, dopłyń dziobem kajaka prostopadle do brzegu, sprawnie opuść kajak i szybko wciągnij go na piasek.

Pływanie kajakiem po rzece

Kiedy spływasz rzeką, przyda Ci się głównie technika kontrowania i zatrzymywania kajaka – odwrotnie niż na jeziorze. Tutaj nurt sam niesie łódkę (np. na odcinku spływu kajakowego z Borska), więc to, na czym musisz się skupić, to omijanie przeszkód lub szybkie hamowanie.

Kontrowanie polega na pociągnięciu wiosłem od tyłu kajaka do przodu (dziobu). Jeśli np. chcesz szybko skręcić w prawo, omijając kamień czy leżący konar drzewa, kontrujesz z prawej. Włóż pióro wiosła głęboko w wodę i zatocz równomierny łuk. Im większej siły użyjesz, tym sprawniej wykonasz zwrot. Pióro wiosła powinno być tak ustawione, aby zagarnąć wodę w stronę kajaka.

Kajakarz kontrujący tor płynięcia kajaka

Używając tej techniki naprzemiennie i szybko (raz z prawej, raz z lewej) możesz zatrzymać kajak. Przyda się to w sytuacji, gdy zbyt późno dostrzeżesz przeszkodę i będziesz chciał uniknąć zderzenia z nią.

Przy okazji – nurt rzeki, omijając przeszkodę, zazwyczaj tworzy kształt litery V. Ostrze litery V wskazuje miejsce położenia przeszkody. Układ prądów na powierzchni rzeki jest odbiciem ukształtowania dna, umiejscowienia przeszkód i zarysu brzegu. Dlatego warto bardzo uważnie ją obserwować.

Kiedy kończysz spływ na rzece, zrób zwrot o 180 stopni. Następnie zbliż się do brzegu powoli i równolegle (nie na wprost).

Proste trasy dla początkujących i pomoc instruktora

Trasy spływów kajakowych, które obsługuje nasza wypożyczalnia Kajaki Sękowski, są też w dużej części odpowiednie dla początkujących a także dla rodzin z dziećmi. To spływy rzekami nizinnymi, o szerokim korycie, płytkim dnie i spokojnym nurcie – takie jak spływy kajakowe Wdą, oraz Brdą. Na brzegach rzek znajdują się liczne miejsca, gdzie można przystanąć – nawet jeśli popełnisz jakiś błąd i Twój kajak wywróci się, łatwo dopłyniesz do brzegu, wylejesz wodę i będziesz mógł kontynuować wyprawę.

W przypadku dużej grupy początkujących kajakarzy, w wypożyczalni Kajaki Sękowski możemy dodatkowo zapewnić instruktaż z trzymania wioseł, wsiadania i wysiadania z kajaka oraz prawidłowego odbijania i dopływania do brzegu. Pomoże to grupie oswoić się z kajakami, rozładować napięcie a także nabyć podstawowe umiejętności techniczne, potrzebne, aby wyruszyć na pierwszy spływ.

Jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji na temat techniki wiosłowania i spływów, chętnie ich udzielimy. Skontaktuj się z nami pod adresem e-mail kontakt@kajakisekowski.pl lub numerem telefonu komórkowego +48 501 057 550.

Odkryj rzeką Bory Tucholskie

Poznaj pełną ofertę spływów kajakowych Wdą. Wybierz interesującą Cię trasę. Zobacz, jak Bory Tucholskie wyglądają z perspektywy kajaka.

Poznaj wszystkie spływy

Newsletter

Zapisz się na newsleter, jeśli chcesz być na bieżąco z naszymi wpisami.

Zobacz również
Autobus z dziećmi jadącymi na szkolny spływ kajakowy
Jak zorganizować szkolny spływ kajakowy?
Dłonie trzymające kule ziemską pokrytą lasami i rzekami.
12 sposobów na ekologiczny spływ kajakowy
Kajakarza z tabliczką oceniającą trudność rzeki.
Charakterystyka rzek - jakie stosuje się skale i co oznaczają?

Kajaki Sękowski

ul. Długa 14

83-262 Czarna Woda

Kajaki Sękowski © 2020

Wszelkie prawa zastrzeżone

Strona Główna

Spływy

Dla szkół

Dla firm

Sprzęt

O firmie

Kontakt

O nas

Blog

Regulamin

Polityka prywatności

Spływy kajakowe

Spływ kajakowe Wdą

Spływ kajakowe Brdą

Spływ kajakowy Wojtal

Spływ kajakowy Borsk

Spływ kajakowy Czarna Woda

Spływ kajakowy Tleń

Spływ kajakowy Lipusz