Spływy weekendowe
Trasy kajakowe na Wdzie wyróżnia zmienny charakter nurtu. Dzięki niemu, na kilkukilometrowym odcinku, rzeka potrafi przeistoczyć się z wartkiego potoku do szerokiego, leniwie płynącego akwenu. Linia brzegowa w większości porośnięta jest gęstym borem sosnowym, tylko miejscami wypłaszcza się w falujące łąki, a meandrujące koryto rzeki tworzy gdzieniegdzie piękne skarpy o piaszczystych zboczach. Wszystko to sytuuje Wdę w pierwszej dziesiątce najpiękniejszych szlaków kajakowych.
Spływy kajakowe Wdą
Próbując znaleźć korzenie spławiania rzeki Wdy dojdziemy najpewniej do okresu międzywojennego, kiedy to wykorzystywano ją do transportowania drewna, do pobliskiego tartaku w Czarnej Wodzie. W latach 50-tych, konkretnie w roku 1956, swoją wyprawę kajakową tą rzeką odbywał młody ksiądz, a późniejszy papież - Karol Wojtyła. Historia organizowania spływów kajakowych Wdą sięga lat 70-tych. Sprzęt wówczas można było wypożyczyć jedynie z publicznych wypożyczalni, lub posiadać na własność. Obecnie, w naszej wypożyczalni, polecamy odcinki spływów jednodniowych Wdą, lub kilkudniowe etapy z noclegiem pod namiotem i wieczornymi ogniskami. Jednak wyobrażenie o miejscach biwakowych nad rzeką bywa niekiedy różne od realiów. Spływy kajakowe Wdą nadal należą do dość dziewiczych tras. Warto wówczas wyposażyć się nie tylko w podstawowy prowiant na kilka dni, ubiór na każdą pogodę, ale także w mały zestaw survival’owy.
Czy spływy kajakowe Wdą są bezpieczne?
Wda, na odcinkach tras jednodniowych, należy do rzek o głębokości od 0,5 do 1,5m. Jest w związku z tym rzeką bezpieczną dla rodzin i grup młodzieży szkolnej. Corocznie w spływach kajakowych Wdą bierze udział liczna rzesza dorosłych ze swoimi pociechami, a nawet z czteronożnymi pupilami. Spływ kajakowy pozostanie bezpieczny, jeśli zawsze będziemy mieli na sobie kamizelkę asekuracyjną, a ze sobą sporą dawkę wyobraźni. I rzecz oczywista - nie zakłóci go pomysł zabrania w plecak alkoholu, lub co gorsza - jego spożywania.
W jakim okresie organizowane są spływy kajakowe Wdą?
W naszej wypożyczalni sezon spływowy rozpoczyna się z nadejściem „majówki”. Szczyt sezonu przypada na okres wakacji, czyli miesiące lipiec i sierpień. Poza normalnym sezonem wakacyjnym, należy wspomnieć również o bardzo popularnych i szczególnie obleganych tzw. „długich weekendach”. Pierwszym z nich będzie okres pomiędzy 1-3 maja, a drugim - Boże Ciało, gdzie spływy wielodniowe trwają od czwartku, aż do niedzieli. Ostatnim z „długich weekendów” okresu wakacyjnego jest święto Matki Boskiej Zielnej. Przypada 15 sierpnia i podobnie jak w „majówkę”, kluczowym czynnikiem decydującym o wyprawie na spływ kajakowy Wdą jest usytuowanie święta w kalendarzu danego roku.
W zależności od aury polecamy też jesienne spływy Wdą do końca września, a bywa też, ze nawet do końca października. Zmienia się wówczas krajobraz i warunki spływu: drzewa wybarwiają się przepięknymi kolorami, poranki spowija mgła, a trawy i krzewy przyozdabia „babie lato”. Warto w tym czasie przygotować się na nieco niższe już temperatury i krótsze dni.