Dziecko na spływie kajakowym - jak się przygotować?
Co znajdziesz w poście?
- Czy istnieją ograniczenia wiekowe?
- Jaka trasa będzie odpowiednia?
- Jakie kajaki będą najbezpieczniejsze?
- Jaki ekwipunek zabrać?
Ci z naszych klientów, którzy przyjeżdżają z dziećmi na spływy kajakowe, bardzo cenią sobie tę formę spędzania czasu. Kajakarstwo zmusza do wysiłku na świeżym powietrzu, ale równocześnie nie jest zbyt wymagające. Pozwala cieszyć się pięknymi widokami a zarazem rozbudzać naturalną ciekawość dzieci i nauczyć je szacunku do przyrody. Dziecko w kajaku uczy się też wytrwałości, samodzielności i współpracy w grupie. Wakacje w kajaku są też względnie tanią formą letniego wypoczynku.
Zanim zabierzesz swoje dzieci na pierwszy spływ, masz z pewnością wiele pytań dotyczących tego, dla jakich dzieci spływy są odpowiednie, jaki sprzęt wypożyczyć, jak się wyposażyć, na co zwrócić szczególną uwagę. Postaram się na te wszystkie pytania odpowiedzieć w dzisiejszym wpisie.
Wiek dzieci
Jeśli chodzi o wiek dziecka – nie ma tutaj specjalnych ograniczeń. Niektórzy rodzice zabierają już na spływy maluchy w wieku mniej niż trzy lata. Trzeba się liczyć z tym, że opieka nad takimi dziećmi może być bardziej utrudniona a dostęp do opieki medycznej też będzie ograniczony. Dlatego idealne dla rodziców tak małych dzieci są krótsze, jednodniowe spływy ze stacjonarnym noclegiem.
Przedszkolaki bardzo dobrze radzą na spływach kajakowych. Są w stanie już samodzielnie siedzieć w kajaku. Można zabrać im na spływ plastikową łopatkę, aby mogły bawić się w wiosłowanie. Dużą frajdę sprawia im biwakowanie pod gołym niebem, udział w rozpalaniu ogniska czy spanie w namiocie. Nie potrzebują też tylu dodatkowych zabawek, co maluchy. Najchętniej bawią się samodzielnie zebranymi kamykami, patykami czy liśćmi. Zadają też mnóstwo pytań, więc spływ może być dodatkową okazją do przekazywania im wiedzy na temat znajdowanych roślin oraz napotykanych ptaków i zwierząt. To także okazja do kształtowania ich zmysłu estetycznego przez zwracanie ich uwagi na piękno przyrody oraz uczenia ich troski o środowisko naturalne.
Dzieci z młodszych klas szkoły podstawowej mogą już pomagać w wiosłowaniu. Chętnie to robią, gdyż czują się silne i potrzebne. Istnieją mniejsze wiosła, dostosowane wagą i rozmiarem do możliwości dzieci oraz wiosła składane, które można chować w kajaku, jeśli tylko nie są przydatne. Wiosłowanie nie jest dla dziecka dużym wysiłkiem, gdy robi się to w odpowiedni sposób. W naszej wypożyczalni zapewniamy wstępny instruktaż z techniki wiosłowania dla dzieci i dorosłych, gdzie można przećwiczyć odpowiedni chwyt wiosła i ruchy nim wykonywane. Właściwa nauka wiosłowania następuje już w praktyce.
Pierwszy spływ
Kiedy zamierzasz zabrać swoje malutkie dziecko na spływ kajakowy, warto najpierw zaznajomić je z tą formą aktywności i sprawdzić, jak będzie na nią reagowało. Można zaznajomić dziecko ze sprzętem kajakarskim już na lądzie, pokazując mu go i objaśniając, co czego służy. Na pierwszy spływ warto wybrać bardzo krótką, kilkugodzinną trasę, wdłuż której znajduje się dużo biwakowisk – częste przystanki będą konieczne, gdyż małe dzieci nudzą się, siedząc przez dłuższy czas w tej samej pozycji. Czasem może się zdarzyć, że dziecko z jakiegoś powodu będzie niespokojne, więc warto sprawdzić też, jak na tej trasie usytuowane są miejsca, w których można zakończyć spływ. Jeśli pierwszy wyjazd na krótki spływ nie będzie udany, warto ponowić próbę za jakiś czas. Może się okazać, że wbrew początkowym obawom, ta aktywność Twojemu dziecku się spodoba, a z czasem zacznie domagać się dłuższych wyjazdów.
Trasa
Kiedy jako pasażera mamy dziecko w kajaku, rozważnie wybierajmy trasę spływu. Na początek taka trasa nie może być zbyt długa i powinna obfitować w liczne postoje. Idealnie na spływy kajakowe z dziećmi nadają się rzeki nizinne, spokojnie płynące i bezpieczne, bez przenosek i z wieloma miejscami biwakowymi.
Rzeka Wda, przy której działa firma Sękowski Kajaki, jest pod tym względem idealna. Dziecko w kajaku jest tutaj nader często spotykanym uczestnikiem spływu. Rzeką tą pływa wiele rodzin, a wielodniowe spływy kajakowe Wdą organizowane są również przez szkoły i inne placówki edukacyjne. Rzeka ma szerokie koryto i znajduje się na niej stosunkowo niewiele przeszkód, jej nurt jest też spokojny. Ryzyko wywrotki jest tu zatem mniejsze niż na rzece o bardziej wartkim nurcie czy na jeziorze, gdzie mogą wystąpić wysokie fale. Dlatego polecamy ją początkującym kajakarzom.
Trasa na Wdzie, którą szczególnie polecamy jako pierwszą trasę na spływ z najmłodszymi dziećmi, to spływ z Wojtala. Wokół niej rozmieszczone są prywatne pola biwakowe – wstęp na nie jest możliwy po wcześniejszym skontaktowaniu się z właścicielami. Spływ kończy się w miejscowości Czarna Woda, więc po jego zakończeniu możecie wybrać się do Karczmy Ostoja na ciepły obiad lub lodu dla ochłody. Jeśli przyjechaliście z większą grupą, zorganizujemy Wam ognisko na polu namiotowym należącym do naszej wypożyczalni i zamówimy dania obiadowe z Karczmy.
Jeszcze jedna nasza rekomendacja to spływ kajakowy z Borska (pozostałe trasy znajdziesz w tabeli 1). Znajdują się na niej liczne, gotowe miejsca do biwakowania, gdzie można rozpalić ognisko czy przeczekać deszcz pod wiatą. Niektóre biwakowiska są też wyposażone w toalety.
Tym, którzy nie chcą martwić się o zaopatrzenie, proponujemy catering z Karczmy Ostoja, który przyjeżdża na wskazane miejsce i godzinę. Najczęściej proponujemy go na zakończenie spływu, kiedy wszystkim dopisuje apetyt.
Jeśli planujecie dłuższy spływ, podzielcie trasę na krótsze odcinki – takie, jakie jest w stanie maksymalnie wytrzymać Wasze dziecko. Na miejsca biwakowania dopływajcie przed zmierzchem. Na spływ warto wybierać się większymi grupami – ułatwi to opiekę nad dziećmi.
Tabela 1 – Rekomendowane trasy spływów dla rodzin z dziećmi
Wiek dzieci | Trasa | Długość w kilometrach | Orientacyjny czas spływu |
Maluchy (2- 3 lata) | Wojtal – Czarna Woda | 10 km | 2 godz. |
Przedszkolaki (3-6 lat) | Wojtal – Czarna Woda, Czarna Woda – Czubek | 10 km / 14 km | 2-3 godz. |
Uczniowie (7 lat i więcej) | wszystkie trasy jednodniowe | 10 – 24km | 2-8 godz. |
Spływ kajakowy dla rodzin z dziećmi
Dziecko powinno podróżować w odpowiednim kajaku. Można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje kajaków przeznaczone dla rodzin z dziećmi: dwu- i jedno-kokpitowe. Dla rodziny z małymi dziećmi optymalny jest kajak z dużym otwartym kokpitem. Pływa się nim wprawdzie wolniej, niż zwykłym, plastikowym kajakiem, jednak jest dużo bardziej bezpieczny. Łatwiej się z niego wysiada i wsiada na płyciznach a w razie przewrócenia nie stwarza zagrożenia.
Jeśli chodzi o kajaki dwuosobowe – dziecko w kajaku powinno mieć zawsze za towarzysza jednego umiejącego pływać dorosłego. Jako silniejszy, dorosły zajmuje miejsce z tyłu. W tej pozycji może też łatwo obserwować dziecko i interweniować w przypadku niepożądanych zachowań. Nie wolno natomiast umieszczać w kajaku dwójki dzieci bez opieki dorosłego. Jeden dorosły nie powinien także pływać z dwójką dzieci – w razie nieprzewidzianej sytuacji jedna osoba dorosła powinna mieć pod opieką tylko jedno dziecko.
Kajaki na spływy rodzinne, które wypożyczamy w firmie Kajaki Sękowski, to kajaki przeznaczone do pływania rzekami o spokojnym i umiarkowanym nurcie. Są stosunkowo długie i mają wygodne siedziska z podpórkami. Dzięki temu są stabilne i nadają się również do wykorzystania na spływach rodzinnych.
W naszej ofercie mamy dwuosobowe kajaki Vista, wyposażone w dostawkę dla dziecka w wieku do 5-6 lat (do 120 cm wzrostu).
Z kolei kajaki trzyosobowe Family są przeznaczone dla rodziców ze starszym maluchem czy nawet nastoletnim dzieckiem.
Ekwipunek
Najważniejszym elementem wyposażenia jest kamizelka, którą wypożycza się u organizatora spływu. Istnieją dwa rodzaje kamizelek. Kamizelka ratunkowa przeznaczona jest dla dzieci młodszych i nieumiejących pływać. Posiada ona sztywny kołnierz, który powoduje, że dziecko pozostanie twarzą nad powierzchnią wody. Kamizelki ratunkowe czasem bywają nazywane kapokami – to nazwa dawnego rodzaju wypełnienia, które w nich stosowano. Obecnie wypełnia się je innymi materiałami, które są lżejsze od wody: materiałem syntetycznym, styropianem, korkiem.
Kamizelka asekuracyjna przeznaczona jest dla osób, które umieją pływać i czują się pewnie w wodzie. Mogą z nich korzystać starsze dzieci. Kamizelki te nie nie mają kołnierza i służą bardziej jako środek pomocniczy, dlatego nie spełniają tak rygorystycznych wymagań, jak kamizelki ratunkowe, posiadają też więcej funkcji.
Rozmiar kamizelki musisz dopasować do wieku i wagi dziecka (typowe rozmiary w znajdziesz w tabeli 2). Dlaczego waga dziecka ma znaczenie? Dlatego, że każdy rozmiar kamizelki ma inną wyporność, a ta musi być dopasowana właśnie do wagi. Kiedy zgłosisz chęć organizacji spływu w naszej firmie Kajaki Sękowski, poprosimy Cię o podanie liczby dzieci oraz wieku i wagi każdego dziecka. Pomoże to przygotować dla Was odpowiednią liczbę kamizelek we właściwych rozmiarach.
Tabela 2 – Najbardziej typowe rozmiary kamizelek dla dzieci
Rodzaj kamizelki | Waga dziecka |
Ratunkowa Baby | do 15 kg |
Ratunkowa Child | 15 do 30 kg |
Asekuracyjna XS/S | 30-40/40-50 kg |
Asekuracyjna M/L | 50-60/60-70 kg |
Aby kamizelka zadziałała prawidłowo, powinna być dopasowana – zapięta w taki sposób, aby nie przemieszczać się po ciele dziecka. Gdy zdecydujesz się na spływ w naszej firmie i będziesz odbierać od nas sprzęt, pokażemy Ci, jak prawidłowo założyć i zapiąć kamizelkę.
Kamizelki ratunkowe w ofercie firmy Kajaki Sękowski
Dziecko w kajaku powinno zawsze mieć kamizelkę ratunkową na sobie. Nie zdejmuj mu kamizelki, gdy jesteście na wodzie. Nie rób tego nawet wtedy, gdy dziecko się skarży, że jest mu za ciepło albo, że kamizelka ogranicza jego ruchy. Łatwiej też przekonasz dziecko do noszenia kamizelki, jeśli ty sam sam będziesz miał cały czas swoją kamizelkę na sobie. Dzieci uczą się prawidłowych zachowań, obserwując dorosłych ze swojego otoczenia.
Dziecko w kajaku powinno zabrać na spływ podobne rzeczy, co dorosły. Przede wszystkim lekkie, chroniące przed słońcem i szybkoschnące ubranie dostosowane do aktualnych warunków pogodowych (wraz z drugim kompletem na zmianę). Dzieci, które nie będą mogły jeszcze samodzielnie wiosłować, warto ubrać nieco cieplej, gdyż nie będą się rozgrzewać pod wpływem wysiłku. Potrzebne będą też buty do wody z nieślizgającą się podeszwą, nakrycie głowy, kurtka lub peleryna przeciwdeszczowa. Potrzebne będą także: krem z filtrem UV, środki odstraszające komary, dobrze zaopatrzona apteczka, większa chusta lub pareo do przykrycia dziecka, gdy zaśnie oraz ręczniki szybkoschnące, jeśli po drodze planujesz kąpiele. Dla malucha możesz zabrać książeczki oraz pływające zabawki, które przywiązane na lince turystycznej (w naszej firmie wypożyczamy takie linki) będą płynęły obok kajaka. W naszej firmie przygotowaliśmy też dodatkowe pomoce dla małych badaczy przyrody: plansze z obrazkami zwierząt i roślin występujących nad Wdą. Podczas spływu dzieci mogą zaznaczać na planszy te zwierzęta i rośliny, które udało im się zaobserwować.
Dodatkowo, oczywiście, odpowiedni zapas picia i jedzenia. Nawet na krótki spływ warto zabrać kanapki, przekąski, owoce, coś do picia, nawet jeśli na końcu trasy zamówiłeś catering od organizatora.
Cały bagaż spakuj do wodoszczelnych worków – możesz je od nas wypożyczyć razem z kajakami. Podczas pakowania się do kajaka zwróć uwagę, aby równomiernie go obciążyć na całej długości. Jeśli z przodu usiądzie dziecko, a Ty zajmiesz tył – w dziobie kajaka umieść więcej cięższego bagażu.
Z doświadczeń naszych klientów wynika, że dzieci są zadowolone, jeżeli mają towarzystwo rówieśników. Podczas biwaku potrafią same zorganizować sobie czas. Rodzice mogą wtedy w spokoju zająć się obowiązkami związanymi z biwakowaniem czy zwyczajnie odpocząć (dlatego idealnie jest wybrać się na spływ w zaprzyjaźnionej grupie).
Spływ z dziećmi może być wspaniałą przygodą, jeśli dobierzesz trasę do wieku Twoich pociech i ich możliwości. Jest też dobrą okazją do spędzenia wspólnego czasu na świeżym powietrzu oraz do zacieśnienia więzi z Waszymi przyjaciółmi i przyjaciółmi dzieci, jeśli wybierzecie się większą grupą. Daje też możliwość niepowtarzalnego kontaktu z przyrodą i wspólnego podziwiania jej piękna – oraz nauki troszczenia się o nią.
Masz dodatkowe pytania związane z uczestnictwem dzieci w spływie kajakowym? Chętnie odpowiemy! Skontaktuj się z nami pod adresem e-mail kontakt@kajakisekowski.pl lub numerem telefonu komórkowego +48 501 057 550.
Poznaj pełną ofertę spływów kajakowych Wdą. Wybierz interesującą Cię trasę. Zobacz, jak Bory Tucholskie wyglądają z perspektywy kajaka.