Kajaki Sękowski

Kajaki Sękowski

Spływy kajakowe rzeką Wdą. Rodzinnie od przeszło 13 lat.

  • Spływy
  • O nas
  • Sprzęt
  • Kontakt
Teraz czytasz:
Dziecko na spływie kajakowym - jak się przygotować?

Dziecko na spływie kajakowym - jak się przygotować?

Sabina Sękowska , 22 maja 2020

Dziecko w kajaku nigdy się nie nudzi. Dlatego na spływy kajakowe warto zabierać już nawet młodsze dzieci. Ta forma wypoczynku jest dla nich zarówno bardzo atrakcyjna, jak też bezpieczna.

Ci z naszych klientów, którzy przyjeżdżają z dziećmi na spływy kajakowe, bardzo cenią sobie tę formę spędzania czasu. Kajakarstwo zmusza do wysiłku na świeżym powietrzu, ale równocześnie nie jest zbyt wymagające. Pozwala cieszyć się pięknymi widokami, a zarazem rozbudzać naturalną ciekawość dzieci i uczyć je szacunku do przyrody. Dziecko w kajaku uczy się też wytrwałości, samodzielności i współpracy w grupie. Wakacje w kajaku są też względnie tanią formą letniego wypoczynku.

Zanim zabierzesz swoje dzieci na pierwszy spływ, masz z pewnością wiele pytań dotyczących tego, dla jakich dzieci spływy są odpowiednie, jaki sprzęt wypożyczyć, jak się wyposażyć, na co zwrócić szczególną uwagę. Postaram się na te wszystkie pytania odpowiedzieć w dzisiejszym wpisie.

Wiek dzieci

Jeśli chodzi o wiek dziecka, nie ma tutaj specjalnych ograniczeń. Niektórzy rodzice zabierają już na spływy maluchy w wieku mniej niż trzy lata. Trzeba się liczyć z tym, że opieka nad takimi dziećmi może być bardziej utrudniona, a dostęp do opieki medycznej też będzie ograniczony. Idealne dla rodziców tak małych dzieci są zatem krótsze, jednodniowe spływy ze stacjonarnym noclegiem.

Przedszkolaki już bardzo dobrze radzą na spływach kajakowych. Dużą frajdę sprawia im biwakowanie pod gołym niebem, udział w rozpalaniu ogniska czy spanie w namiocie. Poza tym nie potrzebują już tylu dodatkowych zabawek, co maluchy. Najlepszymi zabawkami są dla nich samodzielnie zebrane kamyki, patyki czy liście.

Dzieci z młodszych klas szkoły podstawowej mogą już pomagać w wiosłowaniu. Chętnie to robią, gdyż czują się silne i potrzebne. Istnieją mniejsze wiosła, dostosowane wagą i rozmiarem do możliwości dzieci, czy wiosła składane, które można chować w kajaku, jeśli tylko nie są przydatne. Wiosłowanie nie jest dla dziecka dużym wysiłkiem, gdy robi się to w odpowiedni sposób. W naszej wypożyczalni zapewniamy wstępny instruktaż z techniki wiosłowania dla dzieci i dorosłych. Właściwa nauka wiosłowania następuje w praktyce 🙂

Trasa

Kiedy jako pasażera mamy dziecko w kajaku, rozważnie wybierajmy trasy spływu. Na początek taka trasa nie może być zbyt długa i powinna obfitować w liczne postoje. Idealnie na spływy kajakowe z dziećmi nadają się rzeki nizinne, spokojnie płynące i bezpieczne, bez przenosek i z wieloma miejscami biwakowymi.

Rzeka Wda, przy której działa nasza firma, jest pod tym względem idealna. Dziecko w kajaku jest tutaj nader często spotykanym uczestnikiem spływu. Wdą pływa wiele rodzin, spływy wielodniowe organizowane są również przez szkoły i inne placówki edukacyjne. Rzeka ma szerokie koryto i znajduje się na niej stosunkowo niewiele przeszkód. Spływ kajakowy z Borska posiada na trasie gotowe miejsca do biwakowania, gdzie można rozpalić ognisko, czy ukryć się przed deszczem pod wiatą (kiedyś można było również skorzystać z toalety). Dla osób nie chcących martwić się o zaopatrzenie, proponujemy catering z Karczmy Ostoja który przyjeżdża na wskazane miejsce i godzinę. Najczęściej proponujemy go na zakończenie spływu, kiedy wszystkim dopisuje apetyt.

Jeśli planujecie dłuższy spływ, podzielcie trasę na krótsze odcinki – takie, jakie jest w stanie maksymalnie wytrzymać Wasze dziecko. Na miejsca biwakowania dopływajcie przed zmierzchem. Na spływ warto wybierać się większymi grupami – ułatwi to opiekę nad dziećmi.

Spływ kajakowy dla rodzin z dziećmi

Dziecko w kajaku wymaga specjalnego rodzaju kajaka – można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje kajaków przeznaczone dla rodzin z dziećmi. Dla rodziny z małymi dziećmi optymalny jest kajak z dużym otwartym kokpitem. Pływa wprawdzie wolniej, niż zwykłym, plastikowy kajakiem, jednak jest dużo bardziej bezpieczny. Łatwiej się z niego wysiada i wsiada na płyciznach, a w razie przewrócenia, nie stwarza zagrożenia.

Jeśli chodzi o kajaki dwuosobowe, dziecko w kajaku powinno mieć zawsze za towarzysza jednego, umiejącego pływać dorosłego. Jako silniejszy, dorosły zajmuje miejsce z tyłu. W tej pozycji może też łatwo obserwować dziecko i interweniować w przypadku niepożądanych zachowań. Nie wolno natomiast umieszczać w kajaku dwójki dzieci bez opieki dorosłego.

Ekwipunek

Jeśli chodzi o wyposażenie, najważniejszym jego elementem jest kamizelka ratunkowa. Dziecko w kajaku powinno zawsze mieć ją na sobie. Jej rozmiar musisz dopasować do wagi i wymiarów dziecka. Najczęściej spotykane przedziały kamizelek dla dzieci to do 15 kg, 15-20 kg, 20-30 kg, 30-40 kg, itd. Zwróć uwagę na to, aby konstrukcja kamizelki zapewniała utrzymanie główki dziecka nad wodą. Na miejscu demonstrujemy, jak ją prawidłowo założyć i zapiąć. Dobrze zapięta kamizelka nie przemieszcza się na ciele dziecka. Nie zdejmuj kamizelki, gdy jesteście na wodzie, nawet jeśli dziecko się skarży, że jest mu gorąco. Jeśli sam będziesz nosić kamizelkę, dodatkowo zmotywujesz dziecko do noszenia swojej.

Dziecko w kajaku powinno zabrać na spływ podobne rzeczy, co dorosły. Przewiewne i szybko schnące ubranie dostosowane do aktualnych warunków pogodowych (wraz drugim kompletem na zmianę), buty do wody z nieślizgającą się podeszwą, nakrycie głowy, kurtka lub peleryna przeciwdeszczowa. Przyda się również chusta do ochrony przed słońcem. Dla malucha zabierz książeczki oraz pływające zabawki, które przywiążesz do kajaka. Oraz, oczywiście, odpowiedni zapas picia i jedzenia. Cały bagaż spakuj do wodoszczelnych worków.

Z doświadczeń naszych klientów wynika, że dzieci są zadowolone, jeśli mają towarzystwo rówieśników. Podczas biwaku same potrafią sobie organizować czas. Rodzice mogą wtedy w spokoju zająć się obowiązkami związanymi z biwakowaniem, czy zwyczajnie odpocząć. W związku z tym, doradzamy organizowanie spływów w większych, rodzinnych grupach.

Odkryj rzeką Bory Tucholskie

Poznaj pełną ofertę spływów kajakowych Wdą. Wybierz interesującą Cię trasę. Zobacz, jak Bory Tucholskie wyglądają z perspektywy kajaka.

Poznaj wszystkie spływy

Newsletter

Zapisz się na newsleter, jeśli chcesz być na bieżąco z naszymi wpisami.

Zobacz również
Jak wybrać trasę na spływ kajakowy?
Etykieta kajakarza. Jak zachować się na spływie kajakowym?
Alkohol na spływie kajakowym

ul. Długa 14

83-262 Czarna Woda

Kajaki Sękowski © 2020

Wszelkie prawa zastrzeżone

Strona Główna

Spływy

Dla szkół

Dla firm

Sprzęt

O firmie

Kontakt

O nas

Blog

Regulamin

Polityka prywatności

Spływy kajakowe

Spływ kajakowy Wojtal

Spływ kajakowy Borsk

Spływ kajakowy Czarna Woda

Spływ kajakowy Tleń

Spływ kajakowy Lipusz