Etykieta kajakarza. Jak zachować się na spływie kajakowym?
Kiedy postawisz nogi w wodzie i wypchniesz kajak pierwszy raz. Kiedy odepchniesz się wiosłem i ruszysz w nieznane, pamiętaj: nie jesteś na rzece sam. Spływy kajakowe to przestrzeń wspólna. Spotkasz tam wiele osób, których nawet nie znasz. Weź wówczas pod uwagę, że ten ktoś właśnie relaksuje się tak, jak Ty. Warto trzymać się dobrych praktyk społecznych. Jak one wyglądają w przypadku spływów kajakowych? Zebraliśmy je razem w etykietę kajakarza. Trzymaj się tych kilku punktów, a poprawisz komfort wypoczynku sobie i osobom w Twoim otoczeniu.
Spływ kajakowy to nie festyn.
Trzymamy kciuki za każdego domorosłego DJ’a. Jednak spływ kajakowy, to niestety bardzo nieodpowiednie miejsce, żeby dzielić się swoim gustem muzycznym. Popularne głośniki bezprzewodowe sprawiają, że zabranie swojej ulubionej playlisty, gdziekolwiek się jest, staje się wyjątkowo łatwe. Niestety tafla wody doskonale niesie dźwięk, przez co mały głośnik może osiągnąć moc rażenia imprezy masowej. Inni ludzie na trasie spływu mogą mieć zupełnie odmienne upodobania muzyczne, niż Ty. Tym samym, Wasza „impreza” może być opłakana w skutkach dla gospodarzy borów – zwierząt. Spokojne, zielone tereny spływów, to bezpieczne schronienie dla wielu ich gatunków. Jest to tym bardziej istotne, gdyż wszystkie trasy spływów kajakowych Wdą podlegają programowi ochrony Natura 2000. Pamiętaj o tym, zanim zabierzesz z sobą głośnik. Nie będzie miło konfrontować się z innymi grupami, czy strażą leśną.
Zabierz swoje śmieci do kajaka.
Większość śmieci nie podlega biodegradacji, a rzeka nie jest maszyną do recyklingu. Nie pochłonie ogromnych ilości plastiku i szkła. Zabranie własnych śmieci, to zasada praktyczna i słuszna również w etykiecie generalnego współżycia człowiek -natura. Śmieci absolutnie i pod żadnym pozorem nie mogą trafić do las ani do rzeki. Nie zutylizują się same ani woda ich nie rozpuści. Dlatego tak ważne jest, aby trafiły we właściwe miejsce. Niektóre z odpadów mogą dostać drugie życie, jeśli trafią do śmietnika, a nie w krzaki. Nie zostawiaj śmieci nawet na leśnych miejscach postojowych wyposażonych w śmietniki. Zwykle są przepełnione i rzadko opróżniane, a zwierzęta roznoszą odpady po okolicy. Dodatkowo czyste rzeki i zbiorniki wodne, to bardzo ważna sprawa dla ekosystemów.
Bez pośpiechu! Chodzi nam o Twoje bezpieczeństwo na spływie.
Na popularnych trasach, w ciepłe dni, możesz trafić na wiele spływających grup. Czasami nagromadzenie się dużej ilości kajaków kończy się zatorem w miejscu przenoski lub zwężenia koryta rzeki. W takiej sytuacji pamiętaj o tym, żeby uszanować przestrzeń innych: zachowaj spokój, poczekaj, pomóż. Przeciskanie się kajakiem może zaowocować jego wywróceniem. W trakcie wywrotki w takim ścisku może dojść do uderzenia wiosłem lub kajakiem. Co za tym idzie – okaleczenia. Możesz też stracić cały swój ekwipunek, który rzeka ochoczo porwie z nurtem. Zachowaj trzeźwy osąd sytuacji i spokój – to zwykle ratuje.
Obszar chroniony Natura 2000.
Wda przepływa przez teren Borów Tucholskich — ostoję różnych gatunków zwierząt i roślin. Wije się przez obszar kilku parków krajobrazowych i rezerwatów przyrody. Las i zwierzęta dzielą się z nami swoją gościnnością. Jak pisaliśmy już wcześniej – to one są tutaj gospodarzami. Uszanuj to. Nie hałasuj, nie strasz zwierząt, nie niszcz drzew i ściółki. Nie rozpalaj ognisk w miejscach niedozwolonych, nie śmieć.
Polecamy: patrzeć, chłonąć, odkrywać i podziwiać. ?
Piłeś lub zamierzasz wypić? Nie wsiadaj do kajaka.
Statystyki z 2019 roku mówią o ponad 400 utonięciach. Co czwarta osoba była pod wpływem alkoholu! Procenty, to poważny wróg pływania. Alkohol i używki upośledzają reakcję, zwiększają podatność na udar słoneczny, a przede wszystkim ograniczają kontrolę ruchów. Możesz uniknąć konfrontacji z funkcjonariuszami prawa, bawiąc się dobrze, ale bezpiecznie na wodzie (w tym wpisie poruszamy szerzej temat o alkoholu na spływie kajakowym). Wystarczy, że piwo i inne napoje wyskokowe pozostawisz na wieczornego grilla z przyjaciółmi. Będzie okazja powspominać szczęśliwy przebieg spływu.
Pamiętajmy, aby chwytając za wiosło stosować się do podstawowych zasad współżycia społecznego. Wszyscy wówczas miło spędzimy czas na spływie kajakowym. Cudowne miejsca i natura będą cieszyły wielu, bardzo wielu kolejnych turystów, którzy przybędą tu po nas.
Poznaj pełną ofertę spływów kajakowych Wdą. Wybierz interesującą Cię trasę. Zobacz, jak Bory Tucholskie wyglądają z perspektywy kajaka.