Kajaki Sękowski

Kajaki Sękowski

Spływy kajakowe rzeką Wdą. Rodzinnie od przeszło 13 lat.

  • Spływy
  • O nas
  • Sprzęt
  • Kontakt
Teraz czytasz:
Etykieta kajakarza. Jak zachować się na spływie kajakowym?

Etykieta kajakarza. Jak zachować się na spływie kajakowym?

Sabina Sękowska , 24 sierpnia 2020

Zanim postawisz nogi w wodzie i wypchniesz kajak, zanim pierwszy raz odepchniesz się wiosłem i ruszysz w nieznane (chociaż w tym przypadku mamy nadzieję, że znane😉), musisz pamiętać o jednej rzeczy. Chociaż jesteś na wakacjach i możesz się wreszcie wyluzować, to nie jesteś na rzece czy jeziorze sam. Spływy kajakowe to przestrzeń wspólna. Spotkasz tam wiele osób, których nie znasz i być może nie będziecie mieli szansy się już spotkać, ale pamiętaj, że ten ktoś właśnie relaksuje się tak, jak Ty, dlatego warto pomyśleć o tym, żeby trzymać się dobrych praktyk. Jak wyglądają w przypadku spływów kajakowych? Zebraliśmy dla Ciebie etykietę kajakarza. Trzymaj się tych kilku punktów, a z pewnością podniesiesz komfort wypoczynku osobom w Twoim otoczeniu i sobie.

Spływ kajakowy, to nie festyn

Trzymamy kciuki za każdego domorosłego DJ’a, jednak spływ kajakowy to niestety bardzo nieodpowiednie miejsce, żeby dzielić się swoim gustem muzycznym. Popularne głośniki bezprzewodowe sprawiają, że zabranie przeniesienie swojej ulubionej playlisty wszędzie jest łatwe. Niestety tafla wody doskonale niesie dźwięk, a mały głośnik może osiągnąć przez to moc rażenia masowej imprezy. Nie tylko inni ludzie mogą mieć zupełnie inny gust niż Ty, ale taka impreza może być również opłakana w skutkach dla zwierzaków. Spokojne, zielone miejsca spływów, to często ciche schronienie dla wielu gatunków. Jest to tym bardziej istotne, gdyż wszystkie trasy spływów kajakowych Wdą podlegają programowi Natura 2000. Pamiętaj o tym, zanim wyciągniesz głośnik.

Woda w rzece nie rozpuszcza śmieci

Niestety, dla wielu osób to informacja dotychczas nieznana, jednak każdy powinien wiedzieć, że rzeka nie jest maszyną recyklingową, która pochłonie wszelkie ilości plastiku i szkła. To zasada praktyczna i słuszna również w etykiecie generalnego współżycia społecznego. Śmieci trzeba wynieść i zabrać. Absolutnie i pod żadnym pozorem nie mogą trafić do lasu ani rzeki. Nie dadzą rady wynieść się stamtąd same, dlatego bardzo ważne jest, aby trafiły we właściwe miejsce. Niektóre z odpadów mogą dostać drugie życie, jeśli trafią do śmietnika, a nie w krzaki. Dodatkowo czyste rzeki i zbiorniki wodne to bardzo ważna sprawa dla ekosystemów.

Bez pośpiechu, szczególnie gdy chodzi o bezpieczeństwo na spływie

Na popularnych trasach w ciepłe dni możesz trafić na wielu współtowarzyszy. Czasami nagromadzenie się dużej ilości grup kończy się zatorem na rzece. W takiej sytuacji pamiętaj o tym, żeby uszanować przestrzeń innych. Przeciskanie się na siłę kajakiem może zaowocować wywróceniem kajaku, a na tym wszyscy mogą stracić. W trakcie wywrotki możesz stracić cały swój dobytek, który rzeka z chęcią porwie z nurtem. Najważniejszy jest spokój – tylko on nas uratuje.

Na spływie to Ty jesteś w domu zwierząt, nie odwrotnie

Jak wspomnieliśmy w pierwszym punkcie – na trasie możesz spotkać także zwierzęta. Pamiętaj jednak, że nie każde z nich jest oswojone. Większość z nich zareaguje paniką, kiedy ktoś zacznie je zaczepiać. Młode zwierzęta mogą się na skutek stresu oddzielić od mamy i nie przeżyć. Dlatego właśnie bardzo polecamy patrzeć i podziwiać, ale przede wszystkim szanować spokój naszych małych przyjaciół.

Piłeś? Nie płyń, skoro już się dobrze bawisz, nie psuj zabawy innym

Ostatni, ale bardzo ważny punkt. Liczba utonięć spowodowana alkoholem wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie, dlatego bardzo zależy nam, aby zaznaczyć ten problem. Procenty to poważny wróg pływania. Alkohol upośledza reakcje, zwiększa podatność na udar słoneczny, a przede wszystkim ogranicza kontrolę ruchów. Jeśli chcesz się dobrze, ale bezpiecznie bawić na spływie kajakowym, zostaw piwka i inne napoje wyskokowe na wieczorne ognisko. Na pewno zdążysz się świetnie bawić.

Każdy z tych punktów sprowadza się do jednego i najważniejszego – na kajaku zwracaj uwagę na to, co dookoła Ciebie i na tych, którzy są dookoła Ciebie. Trasy to miejsca uczęszczane przez wielu ludzi, dlatego pogrążyłyby się dość szybko w chaosie, gdyby każdy myślał tylko o sobie. Pamiętaj również o tym, że kajaki nie są poza prawem, dlatego, jeśli Twoje zachowanie zirytuje towarzyszy na trasie, Twoja przygoda może się zakończyć nawet mandatem.

 

Każdy chce miło spędzić czas na spływie kajakowym, pamiętaj o tym chwytając za wiosło.  Stosując się do podstawowych zasad współżycia społecznego, piękne miejsca i natura będą służyć wielu, wielu kolejnym turystom, którzy przybędą po Tobie.

Odkryj rzeką Bory Tucholskie

Poznaj pełną ofertę spływów kajakowych Wdą. Wybierz interesującą Cię trasę. Zobacz, jak Bory Tucholskie wyglądają z perspektywy kajaka.

Poznaj wszystkie spływy

Newsletter

Zapisz się na newsleter, jeśli chcesz być na bieżąco z naszymi wpisami.

Zobacz również
Jak wybrać trasę na spływ kajakowy?
Alkohol na spływie kajakowym
Spływ kajakowy wielodniowy - niezbędnik kajakarza

ul. Długa 14

83-262 Czarna Woda

Kajaki Sękowski © 2020

Wszelkie prawa zastrzeżone

Strona Główna

Spływy

Dla szkół

Dla firm

Sprzęt

O firmie

Kontakt

O nas

Blog

Regulamin

Polityka prywatności

Spływy kajakowe

Spływ kajakowy Wojtal

Spływ kajakowy Borsk

Spływ kajakowy Czarna Woda

Spływ kajakowy Tleń

Spływ kajakowy Lipusz