Kajaki Sękowski

Kajaki Sękowski

Spływy kajakowe rzeką Wdą. Rodzinnie od przeszło 13 lat.

  • Spływy
  • O nas
  • Sprzęt
  • Kontakt
Teraz czytasz:
12 sposobów na ekologiczny spływ kajakowy

12 sposobów na ekologiczny spływ kajakowy

Sabina Sękowska , 20 kwietnia 2022

Spis treści:

  1. Zaplanuj wyjazd poza dniami turystycznych szczytów
  2. Zadbaj o dojazd
  3. Zabierz wodę w butelce z filtrem
  4. Kupuj napoje w butelkach zwrotnych
  5. Przygotuj samodzielnie mięso na grilla
  6. Zrezygnuj z detergentów
  7. Zrezygnuj z kremów z filtrami podczas kąpieli w rzece
  8. Ogranicz liczbę odpadów
  9. Miej przy sobie saperkę
  10. Zabierz śmieci ze sobą
  11. Oszczędzaj wodę i prąd na polu namiotowym
  12. Korzystaj z akumulatorków, które możesz doładować

Ogromną zaletą spływów kajakowych jest bezpośredni kontakt z naturą: malownicze krajobrazy, cisza i spokój. Odkrywasz urokliwe odcinki rzek, biwakujesz w pięknych zakątkach, podziwiasz dzikie zwierzęta i ptaki. I masz ogromny wpływ na to, aby tak nadal było – nawet kilka prostych działań pomaga zachować przyrodę w jej nienaruszonym stanie.

Pusta butelka pływająca w wodzie

Jak dbać o ekologię podczas spływu? Oto kilka naszych podpowiedz:

Zaplanuj wyjazd poza dniami turystycznych szczytów

Intensywny ruch turystyczny mocniej obciąża środowisko naturalne, zakłócając spokój zwierząt i ptaków (choć równocześnie kajak jest jednym z bardziej ekologicznych środków transportu, gdyż nie wytwarza hałasu). Dlatego zalecamy wyjazdy w dni powszednie i poza najbardziej popularnymi terminami (np. tzw. długimi weekendami). W ten sposób unikniesz tłumów i nie przyczynisz się do przeciążenia zasobów naturalnych.

Zadbaj o dojazd

Bycie eko na spływie zaczyna się już wtedy, gdy planujesz dojazd na spływ. Tu możesz skorzystać ze środków transportu publicznego. Jeśli już musisz dojechać samochodem, organizuj się z grupą tak, aby zapełnić wszystkie miejsca w autach. W ten sposób zużyjesz mniej paliwa, a więcej osób z grupy dojedzie na spływ o tej samej porze.

Zabierz wodę w butelce z filtrem

Na spływie będziesz potrzebować wody pitnej. Jeśli wybierasz się na krótki spływ, zabierz ze sobą butelkę z filtrem wielokrotnego użytku. W przypadku dłuższych spływów, kiedy będziesz potrzebować większej ilości wody, zabierz ze sobą specjalny filtr turystyczny do wody. Gwarantuje on czystą, odkażoną wodę do picia w każdym miejscu poza domem.

Kupuj napoje w butelkach zwrotnych

Dobrym pomysłem jest też kupowanie napojów w szklanych butelkach zwrotnych. Po ich wypiciu, opakowania bez problemu zwrócisz w sklepie. W ten sposób unikniesz pozostawiania dużej ilości pustych jednorazówek.

Przygotuj samodzielnie mięso na grilla

Jeśli po spływie planujesz grilla, przygotuj wcześniej mięso i spakuj je do hermetycznych wielorazowych pojemników. Gotowe mięso pakowane na styropianowych podstawkach i zawijane w folię oznacza większą ilość śmieci po spływie.

Zrezygnuj z detergentów

Podczas kąpieli czy mycia naczyń w rzece lub jeziorze nie używaj detergentów, nawet tych biodegradowalnych – wszystkie mają niekorzystny wpływ na wodę i środowisko. W zupełności wystarczy, jeśli opłuczesz się samą wodą. Jeśli potrzebujesz korzystać z detergentów, zabierz ze sobą prosty zestaw kosmetyków biodegradowalnych (mydło, szampon w kostce, pasta do zębów) i myj się z dala od zbiornika wodnego (także nie na samym brzegu).

Zrezygnuj z kremów z filtrami podczas kąpieli w rzece

Jeśli planujesz kąpiel w rzece lub innym zbiorniku wodnym, nie stosujmy kremów z filtrem przeciwsłonecznym. Mogą mieć one szkodliwy wpływ na środowisko wodne. Można je zastąpić naturalnymi olejami lub kremami niezawierajacymi w swoim składzie filtrów chemicznych i nanocząsteczek.

Ogranicz liczbę odpadów

Przemyśl zakupy na spływ tak, aby liczba odpadów, jaka zostanie po spływie, była jak najmniejsza. Przepakuj żywność do wielorazowych opakowań zamiast zabierać ze sobą żywność w opakowaniach, które będziesz musiał wyrzucić. Podobnie zrób z innymi przedmiotami, które zabierasz na spływ.

Miej przy sobie saperkę

Pola biwakowe, na których będziesz robić postój podczas spływów, mają toalety, gdzie możesz pójść za potrzebą. Jednak, gdy potrzeba będzie nagła i zatrzymasz się w miejscu, gdzie toalety nie będzie, saperka przyda się do wykopania dołka, w którym zostawisz, co trzeba, a następnie to zakopiesz, wraz z papierem. Pamiętaj też, aby ustronnych miejsc szukać z dala od wody – aby nie doprowadzać do jej zanieczyszczeń.

Zabierz śmieci ze sobą

Odpadki, które pozostaną po spływie, posortuj i zabierz ze sobą. Po zakończeniu spływu możesz je oddać wypożyczalni. Firmy te mają podpisane umowy z jednostkami samorządu odpowiedzialnymi za wywóz śmieci i są przygotowane na obsługę swoich klientów w tym zakresie. Nie zostawiaj śmieci na parkingach leśnych, nawet, jeśli są tam kosze. Zwierzęta, poszukujące w odpadkach jedzenia, czy też silny wiatr, mogą roznosić śmieci dalej.

Oszczędzaj wodę i prąd na polu namiotowym

Na polu namiotowym rozsądnie używaj wody i energii elektrycznej. Staraj się nie używać więcej, niż potrzebujesz. Od kilku lat mamy w Polsce suszę, dlatego woda jest cennym zasobem i nie warto jej marnować. Z kolei nadmierne zużycie energii elektrycznej powoduje szybsze zużywanie się zasobów naturalnych.

Korzystaj z akumulatorków, które możesz doładować

Zabieraj ze sobą sprzęt elektroniczny z akumulatorami, które możesz łatwo doładować podczas kolejnych postojów. Zużyte baterie są dość problematycznym odpadem, bo nie można ich zostawić w dowolnym śmietniku, czasem również przeciekają.

To tylko kilka pomysłów, jak zadbać o ekologię na spływie. Jeśli chcesz podzielić się dalszymi sugestiami albo masz pytania – odezwij się do nas bezpośrednio na e-mail kontakt@kajakisekowski.pl lub numer telefonu komórkowego +48 501 057 550.

Odkryj rzeką Bory Tucholskie

Poznaj pełną ofertę spływów kajakowych Wdą. Wybierz interesującą Cię trasę. Zobacz, jak Bory Tucholskie wyglądają z perspektywy kajaka.

Poznaj wszystkie spływy

Newsletter

Zapisz się na newsleter, jeśli chcesz być na bieżąco z naszymi wpisami.

Zobacz również
Zdjęcie zestawia rzekę górską z rzeką nizinną.
Charakterystyka rzek - jakie stosuje się skale i co oznaczają?
Mężczyzna zastanawiający się na tym jak steruje się kajakiem.
Pierwszy spływ kajakowy. Sterowanie kajakiem i bezpieczne wsiadanie.
Dwójka osób siedząca przy ognisku na spływie kajakowym.
Biwak na spływie kajakowym. Jak się przygotować?

ul. Długa 14

83-262 Czarna Woda

Kajaki Sękowski © 2020

Wszelkie prawa zastrzeżone

Strona Główna

Spływy

Dla szkół

Dla firm

Sprzęt

O firmie

Kontakt

O nas

Blog

Regulamin

Polityka prywatności

Spływy kajakowe

Spływ kajakowe Wdą

Spływ kajakowe Brdą

Spływ kajakowy Wojtal

Spływ kajakowy Borsk

Spływ kajakowy Czarna Woda

Spływ kajakowy Tleń

Spływ kajakowy Lipusz