Jak wybrać trasę na spływ kajakowy?
Kluczem do udanego spływu kajakowego jest wybór trasy, która będzie odpowiadała potrzebom i możliwościom jego uczestników. Chociaż z pozoru to banalna sprawa, to powinien być on przemyślany. Na decyzję składa się na wiele zależności, które mogą mieć wpływ na to, jak bezpieczny i przyjemny będzie Twój wypoczynek.
Aby ułatwić Ci ten wybór i trudną rolę organizatora, podsumowaliśmy najważniejsze aspekty wyboru trasy. Ten krótki poradnik pomoże Ci zebrać kluczowe informacje na temat przygotowania na spływ kajakowy. Zadaj cztery proste pytania i wybierz trasę, która będzie odpowiednia dla wszystkich Twoich towarzyszy.
Poziom trudności, czyli na który spływ kajakowy można zabrać dzieci
Z tym pytaniem spotykaliśmy się bardzo często przez lata prowadzenia firmy . Ostateczna decyzja oczywiście w dużej mierze zależy od rodzica. Mimo wszystko, gdyby wskazać bezpieczne rzeki na spływ kajakowy z dzieckiem, to rzeka Wda niewątpliwie jest jedną z nich. Jako nizinna rzeka charakteryzuje się płytkim korytem, nie tracąc przy tym swojej atrakcyjności. Trasy proponowane na nizinnych rzekach osiągają najniższy poziom trudności, a więc mogą być bezpieczniejsze nawet dla kilkulatków. W związku z tym, pierwszy wspólny spływ może być niezapomnianą przygodą dla całej rodziny, bez wyjątków.
Krajobraz, a zatem opalanie się, czy podziwianie lasów
Odpowiedź na to pytanie często dzieli uczestników spływu, dlatego warto usłyszeć ją jeszcze przed wyprawą. Wśród Twoich towarzyszy na pewno znajdą się wielbiciele kąpieli słonecznych i Ci, którzy wyciszenie widzą w ciszy i cieniu drzew. Jak odnaleźć kompromis? Warto zacząć od dokładnego sprawdzenia tras. Wśród nich możesz znaleźć zarówno te wiodące przez wąwóz leśny, jak i odcinki bardziej odkryte. Takie, które przypadną do gustu przede wszystkim osobom lubiącym opalanie i otwarte przestrzenie (np. Czarna Woda – Czarne). Przy okazji wspólnego wybierania trasy, warto uzgodnić też, gdzie zaplanujecie ewentualne przystanki na trasie.
Czas trwania spływu, a wczesne poranki
Kolejne ważne pytanie, które musisz zadać sobie przed spływem kajakowym to oczywiście ile czasu planujesz na niego poświęcić? Godzina zbiórki jest bezpośrednio związana z czasem trwania spływu. Te trwające 6-7 godzin zwykle zaczynają się w weekendy, w godzinach 8-10. Krótsze trasy startują bliżej południa, a nawet później. Może się wydawać, że to jedyne ograniczenie czasowe, ale kluczowe w tym przypadku są przeciwwskazania zdrowotne. Zawsze upewniaj się, że każdy jego uczestnik może pływać kajakiem. Jeśli chodzi o wybór długości trasy, szczególnie zwróć uwagę na to, czy nikt nie ma przeciwwskazań przed zbyt długim przebywaniem w pozycji siedzącej. Pomimo piankowych foteli, taka osoba jest narażona na ból pleców. Warto wtedy zastanowić się nad wybraniem trasy krótszej, równie malowniczej. Pełne zestawienie tras kajakowych Wdą pozwoli Ci ocenić, czym wyróżnia każda z nich.
Logistyka, czyli jak nie skomplikować sobie wypoczynku
Aby w pełni oddać się przyjemności wiosłowania i zażywania natury, warto dobrze przemyśleć każdy logistyczny aspekt wyprawy, minimalizując ewentualny stres. W ten sposób dotarliśmy do ostatniego punktu z naszej listy.
Przed wyjazdem upewnij się, ile osób jedzie na spływ i jak dotrze na miejsce i czy ktoś z uczestników ma swój sprzęt? Nasz bus przewozi maksymalnie 10 kajaków dwuosobowych jednym kursem, a co za tym idzie może przewieźć sprzęt nawet dla 20 osób, ale zabrać tylko 8 osób. Co za tym idzie, w przypadku dużych grup, kierowcy zostawiają część załogi po drodze (np. jadąc z Gdańska, przez Kaszuby). Do bazy dojeżdżają kierowcy, których dowozimy razem ze sprzętem na miejsce startu, gdzie czeka na nich cała grupa.
Przemyślcie wspólnie, czy wolicie poczekać na transport do naszej bazy (w przypadku odcinków, które zaczynają się w naszej bazie, a kończą w umówionym miejscu, np. Czarna Woda – Czarne), czy wsiąść po spływie od razu do własnego samochodu. Druga opcja wiąże się z wyborem spływów zaczynających się w górnym odcinku biegu rzeki, a kończących w naszej bazie, gdzie znajdziecie także parking (np. Wojtal – Czarna Woda).
Jeśli macie jakieś wątpliwości w tej części planowania, chętnie pomożemy Wam wybrać najwygodniejszą dla Was możliwość.
Poznaj pełną ofertę spływów kajakowych Wdą. Wybierz interesującą Cię trasę. Zobacz, jak Bory Tucholskie wyglądają z perspektywy kajaka.