Spływ kajakowy wielodniowy - niezbędnik kajakarza
Spływ kajakowy wielodniowy może rodzić masę pytań w głowach tych, którzy jeszcze na nim nie byli. Co zabrać na taki spływ? Na co zwrócić uwagę pakując swój bagaż? Poniżej nasze praktyczne porady, które pomogą Ci się dobrze przygotować do tego rodzaju wycieczki.
Spływ kajakowy wielodniowy, to nieco większe przedsięwzięcie, niż kilkugodzinny opisany tutaj spływ jednodniowy. Bagaż zwiększa się z liczbą dni, które planujemy spędzić na spływie. Przed rozpoczęciem pakowania weź pod uwagę aktualną porę roku oraz prognozy pogodowe. Pamiętaj też o tym, że kajak na ograniczone miejsce na bagaż. W przypadku kajaku dwuosobowego jest to 130 litrów łącznie, czyli na jedną osobę przypada 60 litrów (tyle ile ma jeden duży plecak ze stelażem). No chyba, że tak zaplanowałeś spływ, że bagaże przyjadą na kolejne miejsca biwaków samochodem – wtedy miejsca masz nieco więcej. Jednak tutaj zdecydowanie zalecamy zdroworozsądkowy minimalizm.
Podstawowy ekwipunek kajakarza
Podstawowy ekwipunek kajakarza niemal taki sam jak na spływie jednodniowym. Na spływ kajakowy wielodniowy zabieramy takie przedmioty, jak:
- Odzież i akcesoria osobiste
- Ubrania na kajak – lekkie, przewiewne, niekrępujące ruchów, zapasowy komplet na wypadek zamoczenia
- Ubrania na biwak – grubszy sweter lub bluza polarowa na zimne wieczory
- Kurtka lub peleryna przeciwdeszczowa
- Strój kąpielowy lub kąpielówki, ręcznik kąpielowy
- Nakrycie głowy (czapka z daszkiem, chusta, itp.)
- Okulary przeciwsłoneczne
- Obuwie – buty do wody na czas pływania kajakiem i buty do noszenia na biwakach
- Rękawiczki sportowe – będą chronić dłonie przed odciskami podczas intensywnego wiosłowania
- Pieniądze w gotówce – sklepy w miejscowościach na trasie wpływów są raczej małe i rzadko wyposażone w terminale płatnicze
- Artykuły spożywcze
- Żywność – w przypadku spływu wielodniowego Wdą wystarczy zrobić zapasy na dwa pierwsze dni spływu, a w miarę bieżących potrzeb dokupować żywność w lokalnych sklepach spożywczych, które znajdują się na trasie spływu. Za dużo żywności może stanowić niepotrzebne obciążenie dla kajaka.
- Woda do picia
- Suchy prowiant – np. czekolada, batony (w zależności od temperatury na dworze)
- Mapy i plan planowanej trasy
- Lista kontaktów – do uczestników spływu, organizatora, wypożyczalni, ubezpieczyciela
- Podręczna apteczka podróżna – powinny się w niej znaleźć podstawowe leki które stosujemy w domu. Dodatkowo krem z filtrem do opalania, preparat przeciw komarom i kleszczom, maść na ukąszenia, plastry, bandaże, woda utleniona, lekarstwa na bóle brzucha i biegunkę, wapno, pęseta do wyciągania kleszczy
- Kamizelka ratunkowa – obowiązkowe wyposażenie dla nieumiejących pływać. Wypożyczysz ją razem z kajakiem w wypożyczalni.
Akcesoria do biwakowania
Ponadto, taka wyprawa wymaga również ekwipunku potrzebnego do biwakowania. Z naszego doświadczenia, wystarczy w zupełności zaledwie kilka z poniższych rzeczy:
- Namiot o niedużych wymiarach – np. typu iglo
- Śpiwór – dostosowany do aktualnych warunków pogodowych
- Karimata lub materac dmuchany
- Latarka wodoodporna
- Turystyczna butla gazowa z palnikiem – przyda się podczas biwakowania w miejscach, w których nie wolno palić ognia
- Zapalniczka
- Kilka metrów linki, klamerki
- Naczynia do gotowania – kociołek, garnki
- Naczynia do spożywania posiłków – menażka kubek metalowy, sztućce
- Pojemnik na wodę o objętości od 2 do 5 litrów
- Siekierka lub mała piła – do zbierania i cięcia suszu na ognisko
- Scyzoryk
- Saperka – dla zachowania czystości w miejscach biwakowania
Pamiętajmy, aby cały bagaż na spływ kajakowy wielodniowy spakować w wodoszczelne worki lub beczki. Można je wypożyczyć w wypożyczalni kajaków, upewnić się możesz pytając pracownika przez telefon, albo sprawdzając naszą zakładkę opisująca akcesoria kajakarskie. Pieniądze i telefon komórkowy chowamy do wodoszczelnego etui, które trzymamy zawsze przy sobie. Inne cenne przedmioty na wszelki wypadek zostaw w domu.
Poznaj pełną ofertę spływów kajakowych Wdą. Wybierz interesującą Cię trasę. Zobacz, jak Bory Tucholskie wyglądają z perspektywy kajaka.