Bezpieczny spływ kajakowy. Podstawowe zasady
Pytanie o to, czy spływ kajakowy jest bezpieczny towarzyszy chyba każdemu nowicjuszowi, który się do nas zgłasza. Odpowiedź na to pytanie, nie jest jednoznaczna i zależy od kilku aspektów. Od czego zatem? Postaramy się przedstawić zagadnienie w kilku punktach, poruszając pokrótce każdy z nich.
1. Robimy wirtualny rekonesans trasy przed spływem.
Do tego może posłużyć satelitarny podgląd Google Maps. Warto przejrzeć na mapce trasę, którą przyjdzie nam spływać. Sprawdzić, jak kształtuje się koryto rzeki, gdzie mamy najbliższą polankę, gdyby doszło do wywrotki. Co ważne, na satelicie widać też przenoski (miejsca, gdzie przenosimy kajaki), dzięki temu łatwiej nam ocenić, ile metrów będziemy dźwigać kajak. Każda z naszych tras zawiera poniżej opisu również mapkę, jak na przykład spływ kajakowy do Czarnej Wody z Wojtala.
2. Sprawdzamy prognozę pogody.
Wybierając się na spływ zawsze trzeba sprawdzić warunki pogodowe danego dnia i dostosować do niech ubranie. Najlepiej ubrać się w odzież niekrępującą ruchów i być przygotowanym na każdą okoliczność, np: obuwie do wody (nie kalosze- pociągną cię na dno w razie wywrotki), koszulka, cienki polar, kurtka lub peleryna na deszcz (tutaj szerzej o tym co zabrać na spływ kajakowy). W razie zapowiadanej zmiany pogody w ciagu dnia zawsze możemy wybrać krótsza trasę, tak aby zdążyć bezpiecznie dopłynąć do bazy.
3. Odpowiednio dobieramy obsadę kajaka.
W miarę możliwości osobę bardziej opanowaną, silniejszą, cięższą, bądź bardziej doświadczoną dobieramy w pary z nowicjuszami. Jest to zasada, którą trudno spełnić, jeśli w spływie wszyscy uczestnicy biorą udział pierwszy raz. Najczęściej jednak w grupie jest osoba, która miała kontakt ze sportami wodnymi lub taka, która szybciej opanuje techniczny aspekt wiosłowania – tę osobę dobieramy w parę z kompletnym laikiem. Dobrze byłoby odłożyć na bok wszelkie sympatie i uprzedzenia, i połączyć siły.
Można ustalić to już na etapie planowania spływu, tym bardziej jeśli w spływie biorą udział dzieci (tutaj więcej temat dzieci na spływie kajakowym)
4. Zakładamy kamizelkę asekuracyjną
Każdy kajakarz otrzymuje przed wypłynięciem kamizelkę asekuracyjną, którą ma obowiązek założyć na siebie. Domyślamy się, że niektórym mogą krępować ruchy, innym nie pasować do stylizacji danego dnia. Nie zmienia to faktu, że mogą uratować życie osobie, która nie jest doskonałym pływakiem. Może też pomóc doskonałemu pływakowi, gdy będzie niósł pomoc innej osobie, albo sam straci przytomność i wpadnie do wody (np. na wskutek omdlenia z przegrzania słonecznego lub problemów zdrowotnych).
5. Zabezpieczamy ekwipunek.
Dobra praktyka mówi, że lepiej zabezpieczyć się na ten gorszy scenariusz i być mile zaskoczonym, niż stracić swój ekwipunek, gdy zdarzy się wywrotka, lub zmoczy nas deszcz. Mowa tu o zalanym telefonie, aparatach, dokumentach, czy ubiorze na przebranie. Ze swojej strony rekomendujemy użyć najtańszej z opcji, czyli worków
na śmieci. Dla potrzebujących większego bezpieczeństwa wypożyczamy gumowe worki 30 litrowe dedykowane specjalnie sportom wodnym. W razie ewentualnej wywrotki taki worek będzie unosił się na wodzie, zabezpieczając nasze rzeczy przez zamoczeniem.
6. Zachowujemy odstęp między kajakami.
Brzmi dość banalnie, ale zachowanie niewielkiego odstępu od siebie pozwoli na bezpieczniejsze pokonywanie przeszkody, np. powalonego drzewa. Niestety – rzeka nie poczeka, aż podejmiemy właściwą decyzję, a jej nurt pcha kajak dalej. W takich miejscach/ zwężeniach najczęściej dochodzi do wywrotki, lub napływania kajaków na siebie wzajemnie. Niesione nurtem, wpychane są pod konar, a bywa, ze my razem nimi.
Zatem: zachowaj odstęp – zwolnij, lub zatrzymaj kajak – podejmij najkorzystniejsza decyzję – pojedynczo pokonaj zwężenie.
7. Alkohol? Owszem, ale po spływie, nigdy przed, ani w trakcie
Jak mantrę powtarzamy: „alkohol – jedynie po spływie, przy ognisku”. Nigdy nie wsiadaj do kajaka po alkoholu, lub innych używkach-przyspieszają utratę ciepła, ogranicza rozsądek i spowalniają reakcję. Konsekwencje takich poczynań mogą mieć najtragiczniejszy z możliwych skutek. Wszystkich, których interesuje zagadnienie – odsyłamy do innego wpisu, w którym dokładnie przedstawiamy temat alkoholu na spływie kajakowym.
Tematykę rozwiniemy w kolejnych wpisach o takie zagadnienia, jak ubezpieczenie, rolę ratownika na spływie i przewodnika. Jeśli chcesz być na bieżąco, dołącz do naszego newslettera.
Poznaj pełną ofertę spływów kajakowych Wdą. Wybierz interesującą Cię trasę. Zobacz, jak Bory Tucholskie wyglądają z perspektywy kajaka.