4.7

Oceny

Lipusz – Czarna Woda

X

Zarezerwuj spływ

Cena kajaków ?

Cena kajaków zależy od ilości dni weekendowych oraz dni roboczych. Cena w tygodniu wynosi 30 zł, w weekendy 40 zł.

0 zł

Cena transportu ?

Cena transportu jest zależna od ilości busów. Jeden bus może maksymalnie zabrać 8 osób i 10 kajaków

0 zł

Suma:

0 zł

Masz pytania? Odpowiadamy w 3 min
Lipusz – Wdzydze (dzień 1)

Lipusz uchodzi za optymalny start na spływ kajakowy Wdą. Rzeka u źródła wita nas wąskim korytem, które biegnie przez okoliczne łąki. W takiej scenerii dopływamy, aż do j. Schodno. To piękne jezioro rynnowe, po obu stronach otoczone wysoką skarpą i lasem. Jego przepłynięcie zajmie nam od 20-30 minut, w zależności od wiatru. Wypływając z jeziora rzeka rozszerza się i praktycznie wyhamowuje swój nurt. Niestety, przy wietrze z przodu musimy trochę się zmęczyć. Jednak po około 3 kilometrach dopływamy do wioski Loryniec. To tutaj czeka nas jeden z piękniejszych etapów, woda przyspiesza, zaś koryto się zwęża, a na dnie pojawiają się drobne przeszkody (w zależności od pory roku) urozmaicające spływ. Kolejno pokonujemy Czarlin i kierujemy się na wody kompleksu jezior Wdzydzkich. Pierwszy dzień proponujemy zakończyć we Wdzydzach, a wieczór przeznaczyć na zwiedzanie miejscowości.

Wdzydze – Borsk (dzień 2)

Drugi dzień to przeprawa przez jezioro Wdzydze. Ze względu na wysoką falę boczną, częste silne wiatry proponujemy tę trasę pokonywać wzdłuż lini wysp jeziornych, albo schronić się od wiatru płynąc przy wschodnim brzegu. Dopływając do Borska czeka nas przenoska (150 m) na kanał Wdy. Cały trud wynagradza nam jednak panorama jeziora Wdzydze. Borsk jest małą miejscowością turystyczną, w której funkcjonuje ponad 5 ośrodków letniskowych, wiele grup decyduje się tutaj spędzić swój drugi nocleg, a ciepłe wieczory zachęcają do spacerów po okolicy. Dla zgłodniałych warto wybrać się na kolację do karczmy Złota Rybka, położonej zaledwie 100 metrów od pola namiotowego.

Borsk – Czarna Woda (dzień 3)

Dzień trzeci to 25 kilometrów z Borska do Czarnej Wody. Warto wstać wcześnie rano, ponieważ po godzinie 9 zaczyna się robić tłoczno na rzece. Mając na uwadze stosunkowo długi odcinek, proponujemy ostrzec grupę o wczesnej pobudce i w miarę możliwości wyruszyć przed pozostałymi załogami na rzekę. Czeka nas piękny, zróżnicowany odcinek, choć po 2 dniach na wodzie bywa męczący.

Kanałem dopływamy około 3 kilometry do śluzy wodnej i przenosimy kajaki (10 m) na stare koryto rzeki (UWAGA! Dalej nie ma możliwości już powrotu na rzekę). Szybki nurt, wąskie i kręte koryto obudzi wszystkich nadal zaspanych uczestników. Z każdym kolejnym kilometrem rzeka wyhamowuje, aby po 6 kilometrach zacząć tworzyć rozlewisko. Tak też musimy jeszcze trochę pomóc wodzie, żeby dopłynąć do elektrowni w Wojtalu, tutaj czeka nas druga przenoska (15 m). W tym miejscu proponujemy również zrobić pierwszy postój – przy odrobinie szczęścia można zastać brak kajakarzy. Stąd pozostało nam już tylko 10 km, rzeka na tym odcinku jest bardzo urozmaicona, jednak nie ma obaw, pozostaje bezpieczna.

Po trzech dniach powinniśmy dopłynąć do naszej bazy w Czarnej Wodzie. Powyższy opis to propozycja, jaką najczęściej przyjmują nasi kajakarze, jednak dajemy wolną rękę i trasa ta może zająć wprawionym kajakarzom 2 dni, albo zwolennikom pełnego relaksu nawet 4 dni.

Możliwość biwaku na trasie

Dla osób zaznajomionych z jeziorami


Mogą Cię również zainteresować

Oto kilka innych tras, które nasi klienci ocenili najbardziej pozytywnie

Czarna Woda – Czarne

Już od: 30,00 zł/os

Więcej

Borsk – Czarne

Już od: 55 zł/os

Więcej
Zobacz pełną ofertę